Nie przepadam za książkami stricte naukowymi, ale Zimbardo od dawna znany jest z tego, że wiedzę naukową podaje swoim czytelnikom w przystępny sposób i chwała mu za to:)! Poniższe cytaty wpadły mi w oko przypadkiem podczas kartkowania książki, ale nieprzypadkowo są mi ostatnio bardzo bliskie.

” Zawsze przypisuj sobie pełną odpowiedzialność za swoje sukcesy i szczęście (i dziel się swoimi pozytywnymi uczuciami z innymi ludźmi). Prowadź spis wszystkich zalet, które czynią cię niepowtarzalnym i wyjątkowym – są to zalety, które możesz zaoferować innym ludziom. Na przykład, osoba nieśmiała może dać osobie rozmownej dar uważnego słuchania. Znaj źródła swojej osobistej siły i dostępne zasoby do radzenia sobie.”

„Pamiętaj, że porażki i rozczarowania są czasami błogosławieństwami w przebraniu. Mogą one powiedzieć Ci, że Twoje cele nie są dla ciebie odpowiednie lub mogą ochronić cię przed większymi rozczarowaniami w przyszłości. Ucz się na każdym swoim niepowodzeniu. Przyznawaj się do porażek, mówiąc „Popełniłem błąd”, i idź dalej. Każdy wypadek, brak szczęścia lub niepowodzenie w realizacji własnych oczekiwań jest potencjalnie wspaniałą okazją do wykorzystania.”

„Kultywuj zdrowe przyjemności. Znajdź czas na relaks, medytację, masaż, wypuszczenie latawca i zajmowanie się swoim hobby lub aktywnościami, które możesz wykonywać sam i dzięki którym możesz wejść w lepszy kontakt ze sobą i bardziej siebie docenić.”

Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo, Psychologia i życie, Wydanie nowe, Wydawnictw0 Naukowe PWN 2008.

Reklamy